Najčastejšie kladené otázky
Odpovede na najčastejšie otázky nájdete v našom FAQ. Pripravené riešenia čakajú na vás!
Väčšina pracovných ponúk je určená pre osoby, ktoré ovládajú nemecký alebo anglický jazyk na komunikatívnej úrovni. Niekedy sa však vyskytujú voľné pracovné miesta, na ktoré sa môžu hlásiť kandidáti bez znalosti cudzích jazykov. Týka sa to hlavne pozícií v oblasti výroby a logistiky. Informácie o jazykových požiadavkách sú vždy uvedené v popise pracovnej ponuky.
Plánujete vycestovanie do zahraničia a prijatie práce? Musíte mať platný občiansky preukaz alebo platný pas. Platný vodičský preukaz skupiny B je tiež požadovaný vo väčšine pracovných ponúk.
Ak ste už pracovali v danej krajine, zamestnávateľ môže navyše požiadať o predloženie dokumentov alebo identifikačných údajov, ktoré boli získané počas vášho posledného zamestnania v tejto krajine, napríklad islandské identifikačné číslo kennitala, nórske dočasné identifikačné číslo D-nummer, holandské identifikačné číslo BSN alebo dánske identifikačné číslo CPR.
Mať takéto údaje alebo dokumenty z predchádzajúceho zamestnania v danej krajine predstavuje veľké zjednodušenie pri ďalšom zamestnaní a znamená menej formalít.
Pracovná zmluva je podpísaná so zahraničným zamestnávateľom pôsobiacim na území danej krajiny.
Jednou z najdôležitejších záležitostí pri vycestovaní za prácou do zahraničia je rezervácia ubytovania. Zahraniční zamestnávatelia, s ktorými spolupracujeme, vždy zabezpečujú ubytovanie pre našich zamestnancov, aby ich odbremenili od hľadania ubytovania na vlastnú päsť, čo šetrí čas. Náklady na ubytovanie často plne hradí zamestnávateľ. Ak náklady hradí zamestnanec, zamestnávateľ odpočíta náklady z výplaty každý mesiac, aby zamestnanec nemusel platiť vopred po príchode za ubytovanie. Ak náklady na ubytovanie nie sú odpočítané zo mzdy, vopred vás informujeme o tom, koľko budete musieť zaplatiť napríklad za prvé 2-3 dni alebo maximálne týždeň. Po prvom týždni má kandidát možnosť dostať zálohu alebo môže dostať prevod s diétnym príspevkom za predchádzajúci týždeň, aby mohol pokryť náklady na ubytovanie.
Cieľom zamestnávateľa je nájsť ubytovanie čo najbližšie k miestu výkonu práce. Veľkou výhodou je, ak má potenciálny zamestnanec vlastné auto, ktorým môže dochádzať do práce každý deň. Ak však kandidát nemá možnosť dochádzať vlastným autom, ale má vodičský preukaz a je tzv. aktívnym vodičom, existuje možnosť dochádzať služobným autom, čo je možné napríklad pri pracovných ponukách v Holandsku alebo Nórsku. Okrem vlastného alebo služobného auta existuje aj možnosť dochádzať do práce verejnou dopravou alebo napríklad bicyklom, ktorý je obľúbeným dopravným prostriedkom v Holandsku.
Agentúra Zamestnania Silverhand je v neustálom kontakte so zamestnanými pracovníkmi. Naši personalisti sú pripravení pomôcť s akýmkoľvek problémom. Zamestnanec, ktorý je v zahraničí, sa môže spoľahnúť na našu podporu.
Na základe zahraničnej pracovnej zmluvy má zamestnanec nárok na platenú dovolenku. Navyše, v Nemecku a Fínsku existuje tzv. banka pracovných hodín, kde sú zhromaždené hodiny, ktoré môže zamestnanec využiť na voľno. V Nórsku je populárna práca v rotačnom systéme, kde zamestnanec pracuje napríklad 6 týždňov a potom sa vracia na 2 týždne domov. Práca v zahraničí nemusí znamenať odlúčenie od blízkych alebo zrieknutie sa času stráveného s rodinou.
V Nemecku existujú rôzne daňové triedy. Mzdu je najlepšie vypočítať pomocou kalkulačky hrubej a čistej mzdy.
Diétny príspevok je peňažná náhrada. Predstavuje kompenzáciu nákladov na život a cestu zamestnanca v zahraničí. Uvádza sa v pracovných ponukách takto: mzda 11,60 EUR brutto / hodinu + 40,00 EUR diétny príspevok denne.
Zeitkonto je inak banka hodín. Pri práci v Nemecku sa nadčasy nevyplácajú hneď, ale zhromažďujú sa v banke hodín. Tieto hodiny si môžete vymeniť za voľno alebo ich môžete dostať vo forme odmeny.
Príplatky a benefity závisia od krajiny, v ktorej ste zamestnaný. Na našej webovej stránke máme články, v ktorých sú opísané otázky týkajúce sa benefitov v jednotlivých krajinách, napr. v Nemecku, Dánsku, Fínsku, Nórsku, Švajčiarsku, Rakúsku a Holandsku.
Možnosť pracovať nadčasy má priamy vplyv na výšku zárobku. Preto v našich pracovných ponukách vždy komunikujeme, či bude môcť zamestnanec pracovať viac ako je bežná pracovná doba. Dodatočné hodiny sú platené a nie sú povinné.